Aktuelno

Apel naučnika za očuvanje reke studenice

Više od 200 naučnika potpisalo je 27. marta 2025. godine pismo kojim izražavaju zabrinuost i protivljenje planiranoj izgradnji mini-hidroelektrane “Studenica S4 – Gradina” na reci Studenici u Kraljevu. Pismo je objavila Polekol, organizacija za političku ekologiju.

Ovim pismom, naučnici pružaju podršku građanima i udruženjima za obustavu svih aktivnosti na izgradnji mini-hidroelektrane, ali i iznose naučne argumente i objašnjenja kakve bi mogle biti posledice po ekosistem. 

“Pregrađivanje i potapanje dela klisure Studenice izazvalo bi trajne i nepovratno štetne posledice po Park prirode Golija”, navodi se u pismu uz napomenu da ovi ekosistemi uključuju i veliki broj retkih, zaštićenih i endemičnih vrsta.

Reka Studenica, foto: Predrag Ilić

Studenica izvire na planini Goliji na visini od 1615 metara. Duga je oko 57 kilometara a kod Ušća se uliva u reku Ibar. Sliv ove reke zaštićen je Odlukom Vlade Srbije ali uprkos tome planirana je izgradnja pomenute mini-hidroelektrane. U pismu se navodi da to ne bilo štetno samo po deo klisure predviđen za potapanje već bi imalo ekološke posledice po čitav sliv.

Pismo prate i naučni razlozi protiv gradnje mini-hidroelektrane koje je za potrebe Inicijative Spasimo Studenicu i Udruženja građana Polekul, sakopio ekolog dr Marko Mirč iz Instituta za biološka istraživanja “Siniša Stanković”.

U neposrednoj blizini lokacije planirane za izgradnju mini-hidroelektrane, nalazi se Park prirode Golija. U dokumentu koji je priložen uz pismo, dr Mirč navodi da je ovaj park priorde stanište 11 vrsta gmizavaca, 144 vrste ptica, a zastupljene su i porodice rovčica i glodara. Goliju naseljavaju i mrki medved, vidra, šareni tvor, vuk. 

Predeo odlikuju različiti tipovi staništa: manje poljoprivredne parcele, šibljaci, listopadne, mešovite i četinarske šume bogate retkim, endemičnim, zaštićenim i reliktnim biljnim vrstama, a posebno su vredne šume planinskog javora.

Eksperti za biodiverzitet iz Instituta za biološka istraživanja “Siniša Stanković” u svojim radovima navode da se na širem lokalitetu izgradnje mini-hidroelektrane očekuje prisustvo brojnih vrsta vilin konjica, a bogato su zastupljene i druge grupe insekata među kojima su i značajni oprašivači. 

Reku Studenicu naseljava potočni rak čiji bi opstanak bio ugrožen menjanjem vodnog režima sliva. Ova vrsta je inače, kako navode istraživači, obuhvaćena Direktivom o staništima Evropske unije. U reci žive i potočna pastrmka, potočna mrena, pijor.